Dzirdes aizsarglīdzekļu izvēle saviem darbiniekiem no simtiem dažādu ierīču veidu, stilu, formu un lielumu var būt izaicinoša. 3M var palīdzēt.
Ierasta skaņas vājināšana
Ierastu skaņas vājināšanas ierīču nodrošinātais trokšņu samazinājums ir vienlīdzīgs neatkarīgi no trokšņa līmeņa. Tās ir paredzēts tādu darbinieku dzirdes aizsardzībai, kas darba dienas laiku ir pakļauti nemainīgam skaņas vājināšanas apjomam.
No skaņas līmeņa atkarīga skaņas vājināšana
No skaņas līmeņa atkarīgu dzirdes aizsarglīdzekļu nodrošinātais trokšņu samazinājums atšķiras pēc trokšņa līmeņa. Šāda veida aizsarglīdzeklis nodrošina lielāku skaņas samazinājumu pie augstākiem trokšņu līmeņiem un ir īpaši iedarbīgs tālāk norādītajam.
No līmeņa atkarīgie dzirdes aizsarglīdzekļi var būt elektroniski (pasīvie) vai elektroniski (aktīvie). Elektroniskajiem, no līmeņa atkarīgajiem dzirdes aizsarglīdzekļiem ir apkārtējās vides mikrofoni, kas uztver zema līmeņa skaņas. Valkātājs var pielāgot ienākošo skaņu skaļumu savam vēlamajam skaņas līmenim.
Viendabīga (līdzena) skaņas vājināšana
Zemo frekvenču skaņas (bass) tiek samazināti par aptuveni tādu pašu apjomu kā augsto frekvenču skaņas (diskants) dabiskākai skaņas kvalitātei. Šos aizsarglīdzekļus, kas sākotnēji izstrādāti mūziķiem, var arī izmantot dzirdes saglabāšanai darbā. Visviendabīgākās skaņas vājināšanas dzirdes aizsarglīdzekļi kopumā nodrošina zemāku trokšņu samazinājumu un var būt laba izvēle darbiniekiem ar zemāku trokšņu ekspozīcijām.
Ja dzirdes aizsarglīdzekļi nav ērti, viegli lietojami vai tie traucē darbiniekiem spēju dzirdēt, var samazināt valkāšanas laiku. Pat vislabākie dzirdes aizsarglīdzekļi maz ticami tiks lietoti, ja tie nav ērti un saderīgi ar veicamo darbu un apģērbu vai citiem individuālajiem aizsarglīdzekļiem. Darbiniekiem ir jābūt ne tikai aizsargātiem no bīstami skaļām skaņām, bet tiem bieži vien ir jāspēj dzirdēt un sazināties darba apstākļos.
Darbinieki, kuriem steigā ir jāuzliek dzirdes aizsarglīdzeklis vai kuriem dienas laikā vairākas reizes ir jānoņem un jāuzliek dzirdes aizsarglīdzeklis, varētu arī novērtēt iespiežamos ausu aizbāžņus, kas ir gatavi valkāšanai, un savienotos dzirdes aizsarglīdzekļus, kas ir ātri un ērti uzliekami.
Uz ķiveres uzstādāmie ausu aizbāžņi un 3M unikālā vadu kontroles sistēma (CCS), kas ļauj darbiniekiem ērti uzturēt ausu aizbāžņus pieslēgtus aizsargbrillēm, garantē vieglāku atbilstību dzirdes aizsardzības politikām. Tas ir derīgs it īpaši cilvēkiem, kuriem atkārtoti jāizņem un jālieto dzirdes aizsarglīdzeklis vai kuri strādā vietā, kur ir obligāti jāvalkā cietās cepures.
Darbiniekiem, kuri valkā dzirdes aizsarglīdzekļus, var arī būt nepieciešams valkāt citus aizsarglīdzekļus, piemēram, elpceļu, acu, sejas vai galvas aizsarglīdzekli. Plānojiet, kā šie individuālo aizsarglīdzekļu dažādie veidi darbosies kopā un novērtējiet izvēlētos līdzekļus, lai pārliecinātos, ka viena veida individuālā aizsarglīdzekļa nepieciešamā veiktspēja nav pretrunā ar citu. Adapteri, kas garantē trokšņu slāpējošo austiņu piestiprināšanu cietām cepurēm un sejas aizsargiem, var būt veids, kā samazināt problēmu daudzos gadījumos. Ja adapteri nav pieejami vai nav praktiski, ausu aizbāžņi ar kakla siksnu ir ērta alternatīva kopā ar savienotajiem dzirdes aizsarglīdzekļiem. Ņemiet vērā, ka traucējumi ierastu, uz galvas uzliekamu trokšņu slāpējošo austiņu hermētiskumam, piemēram, no aizsargbrillēm, galvas segas (beisbola cepures vai bandannas) vai citiem priekšmetiem, var izraisīt vairāku skaņas vājinājuma dB zudumu, tāpēc jāapsver ausu aizbāžņu lietojums, kā alternatīva vai papildinājums trokšņu slāpējošām austiņām.
Būtiska ir arī saderība ar darba vidi. Netīrumos un putekļainos apstākļos ir ieteicami vairākkārt lietojamie ausu aizbāžņi. Pārtikas nozarē dažreiz ir nepieciešami magnētiski ausu aizbāžņi, lai nepiesārņotu pārtikas produktus ar ausu aizbāžņiem un vadiem.
Daži darbinieki var būt satraukti par to, ka neko nedzirdēs, valkājot dzirdes aizsarglīdzekli. Lai gan tā ir taisnība, ka dzirdes aizsarglīdzekļu valkātāji nedzirdēs tik daudz kā bez dzirdes aizsarglīdzekļa, vairumā gadījumu cilvēki ar normālu dzirdi spēs sadzirdēt pietiekami ar aizsarglīdzekli, ja:
Ļoti trokšņainās vidēs dzirdes aizsarglīdzekļi var nodrošināt lietotājiem iespēju klausīties ērtākā līmenī, kas ir diezgan līdzīgi kā saulesbriļļu valkātāji var redzēt skaidrāk gaišā saulainā dienā.
Ja darba vietas troksnis sasniedz 85 dB(A) un vairāk, darbiniekiem saziņai ir jākliedz vienam uz otru. Bez dzirdes aizsarglīdzekļiem jūsu ausis nevar viegli apstrādāt kliedzienus un troksni, kā arī iespējas precīzi sadzirdēt sarunu ir samazinātas. Jūsu ausis ir burtiski pārslogotas ar skaņu. Rezultātā uz brīdi varat zaudēt dzirdi, radot problēmu.
Tas ir tāpat kā doties uz pludmali bez saulesbrillēm. Jūsu acis ir pārslogotas ar gaismu, apgrūtinot skaidru saskatāmību.
Valkājot dzirdes aizsarglīdzekli, ļoti skaļas skaņas tiek samazinātas līdz ērtam līmenim. Šajā līmenī jūsu ausis spēj apstrādāt troksni, sarunu un svarīgas brīdinājuma skaņas normālāk ar mazākiem traucējumiem.
Tas ir tāpat kā pludmalē valkāt saulesbrilles. Ēnotās lēcas samazina saules gaismu līdz līmenim, pie kura jūsu acis spēj apstrādāt redzamo ar mazākiem traucējumiem.
Tomēr augstas skaņas vājinājuma dzirdes aizsarglīdzekļu valkāšana zema trokšņa situācijās (piemēram, līdz 80 dBA) var radīt pārmērīgu aizsardzību un pasliktināt spēju sadzirdēt un komunicēt.
Tas ir līdzīgi tumšu saulesbriļļu valkāšanai pēc saulrieta vai mākoņainā dienā. Ja gaisma ir ļoti zemā līmenī, saulesbriļļu valkāšana rada pārmērīgu aizsardzību un var apgrūtināt redzamību.
Ar dzirdes aizsarglīdzekļiem ir jāatrod līdzsvars starp skaņas vājinājumu un situācijas apzināšanu — spēju sadzirdēt, kas notiek darba vietā. No līmeņa atkarīgie dzirdes aizsarglīdzekļi var palīdzēt darbiniekiem, kuri ziņo par grūtībām noteikt svarīgās skaņas un sazināties, kamēr valkā dzirdes aizsarglīdzekļus. Tiem, kuriem nepieciešams sazināties pa radio vai tālruni, dzirdes aizsarglīdzekļi tiek sapārotas ar bezvadu ierīcēm, kas garantē iespēju uzturēt saziņu un aizsardzību vienlaikus.
Ausīm
Visplašāk izmantotais dzirdes aizsarglīdzekļa veids. Mīkstais putuplasts ir ievīts nelielā cilindrā, kas pēc tam tiek ievietots ausī.
Mīksti poliuretāna uzgaļi ar elastīgu kātu. Poliuretāna uzgaļi nav jāvirpina pirms ievietošanas ausīs
Mazgājami ausu aizbāžņi ar lokaniem, elastīgiem atlokiem, kas pievienoti kātam.
Izturīgi, mīksta materiāla, pielāgoti valkātāja ausu unikālajai formai.
Plastmasas kausiņas, kas piestiprinātas galvas saitei, aizsedz ausis, slāpējot skaņu. Mīkstie spilventiņi piespiežas valkātāja galvas sānu daļai.
Mīkstā poliuretāna vai elastīgos uzgaļus notur vieta elastīga stīpa.
Dažos gadījumos no līmeņa atkarīgie dzirdes aizsarglīdzekļi var palīdzēt darbiniekiem ar dzirdes zudumu labāk apzināt apkārtējo situāciju un palīdzēt tiem strādāt droši trokšņainā vidē, valkājot dzirdes aizsarglīdzekli.
Tālāk ir norādīti daži resursi, kuros var uzzināt vairāk par dzirdes aizsardzības iespējām darbiniekiem ar dzirdes zudumu.
SVARĪGA PIEZĪME. Šīs informācijas pamatā ir atlasītas pašreizējās valsts prasības. Citu valstu vai vietējās prasības var atšķirties. Vienmēr skatiet lietotāja norādījumus un ievērojiet valsts noteikumus. Šajā vietnē ir iekļauts vispārīgās informācijas pārskats, un uz to nedrīkst paļauties, pieņemot specifiskus lēmumus. Izlasot šo informāciju, netiek piešķirts sertifikāts darba drošības un veselības profesionalitātes jomā. Informācija ir spēkā publikācijas brīdī, un prasības nākotnē var atšķirties. Šo informāciju nedrīkst uzskatīt par absolūto gala variantu, jo saturs bieži vien tiek papildināts ar papildinformāciju un/vai skaidrojumiem. Ir jāievēro visi piemērojamie valsts likumi un noteikumi.
Lai iegūtu papildinformāciju, sazinieties ar vietējo 3M biroju.