3M Hearing Protection izvēle

Dzirdes aizsarglīdzekļa izvēle

 • Dzirdes aizsarglīdzekļu izvēle saviem darbiniekiem no simtiem dažādu ierīču veidu, stilu, formu un lielumu var būt izaicinoša. 3M var palīdzēt.

Trokšņu samazināšanas veidi

 • Dzirdes aizsardzības veidi

  Ierasta skaņas vājināšana
  Ierastu skaņas vājināšanas ierīču nodrošinātais trokšņu samazinājums ir vienlīdzīgs neatkarīgi no trokšņa līmeņa. Tās ir paredzēts tādu darbinieku dzirdes aizsardzībai, kas darba dienas laiku ir pakļauti nemainīgam skaņas vājināšanas apjomam.

  No skaņas līmeņa atkarīga skaņas vājināšana
  No skaņas līmeņa atkarīgu dzirdes aizsarglīdzekļu nodrošinātais trokšņu samazinājums atšķiras pēc trokšņa līmeņa. Šāda veida aizsarglīdzeklis nodrošina lielāku skaņas samazinājumu pie augstākiem trokšņu līmeņiem un ir īpaši iedarbīgs tālāk norādītajam.
   

  • Mainīgi trokšņu apstākļi:  palīdz darbiniekiem vieglāk uzturēt kontroli pār situāciju, nenoņemot dzirdes aizsarglīdzekļus.
  • Impulstrokšņi:  ļoti īsas, skaļas skaņas, piemēram, sprādziens no lokizlādes vai sitiens no pneimatiskā āmura. Lai uzzinātu vairāk par dzirdes aizsardzību impulstrokšņu gadījumā, skatiet 3M tehnisko datu biļetenu Nr. 234 (PDF, 266,82 KB).

  No līmeņa atkarīgie dzirdes aizsarglīdzekļi var būt elektroniski (pasīvie) vai elektroniski (aktīvie). Elektroniskajiem, no līmeņa atkarīgajiem dzirdes aizsarglīdzekļiem ir apkārtējās vides mikrofoni, kas uztver zema līmeņa skaņas. Valkātājs var pielāgot ienākošo skaņu skaļumu savam vēlamajam skaņas līmenim. 

  Viendabīga (līdzena) skaņas vājināšana
  Zemo frekvenču skaņas (bass) tiek samazināti par aptuveni tādu pašu apjomu kā augsto frekvenču skaņas (diskants) dabiskākai skaņas kvalitātei. Šos aizsarglīdzekļus, kas sākotnēji izstrādāti mūziķiem, var arī izmantot dzirdes saglabāšanai darbā. Visviendabīgākās skaņas vājināšanas dzirdes aizsarglīdzekļi kopumā nodrošina zemāku trokšņu samazinājumu un var būt laba izvēle darbiniekiem ar zemāku trokšņu ekspozīcijām.


Dzirdes aizsarglīdzekļa atlase

Ja dzirdes aizsarglīdzekļi nav ērti, viegli lietojami vai tie traucē darbiniekiem spēju dzirdēt, var samazināt valkāšanas laiku. Pat vislabākie dzirdes aizsarglīdzekļi maz ticami tiks lietoti, ja tie nav ērti un saderīgi ar veicamo darbu un apģērbu vai citiem individuālajiem aizsarglīdzekļiem. Darbiniekiem ir jābūt ne tikai aizsargātiem no bīstami skaļām skaņām, bet tiem bieži vien ir jāspēj dzirdēt un sazināties darba apstākļos.

1. Vispirms apsveriet komfortu

 • Spiediens, kādu sajūtat ausu aizbāžņu valkāšanas laikā, ir atkarīgs no ausu aizbāžņa materiāla un lieluma relatīvi auss kanāla lielumam. Ar trokšņu slāpējošām austiņām galvas jostas spiediens, ar ko cieši notur ausu bļodiņas, ir būtisks labai skaņas vājināšanai. Ja tomēr spiediens kādā gadījumā ir pārmērīgs, dzirdes aizsarglīdzekļa lietošana var būt neērta. Pirms dzirdes aizsarglīdzekļa izvēles darbiniekiem ilgāku laika posmu ir jāvalkā viens vai vairāki dažādi modeļi.
 • Nodrošiniet vairāku izmēru austiņu aizbāžņus, lai valkātājiem būtu vieglāk noteikt lielumu, kas pieguļ pietiekami cieši, bet ne tik cieši, lai radītu diskomfortu. Papildus komforta priekšrocībām ir svarīgi nodrošināt vairākus izmērus, lai darbinieki varēti viegli panākt efektīvu noslēgšanu. Cilvēkiem ar nelielām ausīm, piemēram, mazāks ausu aizbāznis var būt vieglāk ievietojams auss kanālā pēc tā savirpināšanas.
 • Dienas laikā ievietojot vairākus ausu aizbāžņus vai lietojot tos atkārtoti, to mīkstums kļūst par svarīgu faktoru. 3M™ E-A-Rsoft™ ausu aizbāžņu klāsts ir izgatavots no poliuretāna putām, kas ir mīkstākas pieskārienam nekā citi putu veidi.
 • Arī svars var būt trokšņu slāpējošo austiņu izvēles kritērijs. Tā kā augstāka skaņas vājinājuma austiņām ir lielākas, smagākas ausu bļodiņas, var būt pieejami ērti trokšņu slāpējošu austiņu varianti ar augstāka trokšņa samazinājuma nominālu. Izvēloties vieglākas trokšņu slāpējošās austiņas, svarīgākas skaņas var nebūt viegli sadzirdamas, bet tie var būt ērtāki, darbiniekiem tos nēsājot visu darba laiku, kamēr notiek pakļaušana troksni. Ausu aizbāžņi ar stīpu ir arī vieglāki par trokšņu slāpējošām austiņām.
 • Karstā un mitrā vidē trokšņu slāpējošās austiņas var nebūt ērtas ilgākai valkāšanai. Tieši pretēji, trokšņu slāpējošās austiņas ir vēlamais aprīkojums darbiniekiem aukstos un vējainos apstākļos. Tādas vieglas alternatīvas kā savienoti dzirdes aizsarglīdzekļi un mazgājami, vairākkārt lietojami ausu aizbāžņi arī ir pieejami, lai palielinātu komfortu un uzturētu labu higiēnu.
  3M™ E-A-R™ Classic™ ausu aizbāžņi ir īpaši izgatavoti no PVC putuplasta, kas spēj absorbēt mitrumu, kas var rasties, piemēram, ar sviedriem karstos un mitros apstākļos.

2. Lietošanas ērtuma faktors

 • Ja rokas ir netīras vai darbinieki valkā cimdus, vairākkārt lietojami un iespiežamie ausu aizbāžņi ar ērtajiem kātiem vai rokturiem palīdz lietošanas laikā uzturēt tīrus ausu aizbāžņu galus. Jo pirms ausu aizbāžņu ievietošanas tie nav jāvirpina, maz ticamāks, ka ausu aizbāžņu gali kļūst netīri.
 • Darbinieki, kuriem steigā ir jāuzliek dzirdes aizsarglīdzeklis vai kuriem dienas laikā vairākas reizes ir jānoņem un jāuzliek dzirdes aizsarglīdzeklis, varētu arī novērtēt iespiežamos ausu aizbāžņus, kas ir gatavi valkāšanai, un savienotos dzirdes aizsarglīdzekļus, kas ir ātri un ērti uzliekami.

  Uz ķiveres uzstādāmie ausu aizbāžņi un 3M unikālā vadu kontroles sistēma (CCS), kas ļauj darbiniekiem ērti uzturēt ausu aizbāžņus pieslēgtus aizsargbrillēm, garantē vieglāku atbilstību dzirdes aizsardzības politikām. Tas ir derīgs it īpaši cilvēkiem, kuriem atkārtoti jāizņem un jālieto dzirdes aizsarglīdzeklis vai kuri strādā vietā, kur ir obligāti jāvalkā cietās cepures.

 • Ja dzirdes aizsarglīdzeklis nav jālieto nepārtraukti, ir pieejami ausu aizbāžņi ar kompaktu uzglabāšanas kastīti, kas garantētu tīru ausu aizbāžņu uzglabāšanu starp lietošanas reizēm. Atkārtoti lietojami ausu aizbāžņu padevēji arī ir iespēja, kā nodrošināt dzirdes aizsarglīdzekļus jebkurā laikā un vietā.
 • Darbiniekiem, kuri valkā dzirdes aizsarglīdzekļus, var arī būt nepieciešams valkāt citus aizsarglīdzekļus, piemēram, elpceļu, acu, sejas vai galvas aizsarglīdzekli. Plānojiet, kā šie individuālo aizsarglīdzekļu dažādie veidi darbosies kopā un novērtējiet izvēlētos līdzekļus, lai pārliecinātos, ka viena veida individuālā aizsarglīdzekļa nepieciešamā veiktspēja nav pretrunā ar citu. Adapteri, kas garantē trokšņu slāpējošo austiņu piestiprināšanu cietām cepurēm un sejas aizsargiem, var būt veids, kā samazināt problēmu daudzos gadījumos. Ja adapteri nav pieejami vai nav praktiski, ausu aizbāžņi ar kakla siksnu ir ērta alternatīva kopā ar savienotajiem dzirdes aizsarglīdzekļiem. Ņemiet vērā, ka traucējumi ierastu, uz galvas uzliekamu trokšņu slāpējošo austiņu hermētiskumam, piemēram, no aizsargbrillēm, galvas segas (beisbola cepures vai bandannas) vai citiem priekšmetiem, var izraisīt vairāku skaņas vājinājuma dB zudumu, tāpēc jāapsver ausu aizbāžņu lietojums, kā alternatīva vai papildinājums trokšņu slāpējošām austiņām.

  Būtiska ir arī saderība ar darba vidi. Netīrumos un putekļainos apstākļos ir ieteicami vairākkārt lietojamie ausu aizbāžņi. Pārtikas nozarē dažreiz ir nepieciešami magnētiski ausu aizbāžņi, lai nepiesārņotu pārtikas produktus ar ausu aizbāžņiem un vadiem.

3. Apmieriniet saziņas vajadzības

 • Daži darbinieki var būt satraukti par to, ka neko nedzirdēs, valkājot dzirdes aizsarglīdzekli. Lai gan tā ir taisnība, ka dzirdes aizsarglīdzekļu valkātāji nedzirdēs tik daudz kā bez dzirdes aizsarglīdzekļa, vairumā gadījumu cilvēki ar normālu dzirdi spēs sadzirdēt pietiekami ar aizsarglīdzekli, ja:
   

  • Izvēlētajam dzirdes aizsarglīdzeklim ir ekspozīcijai pietiekams trokšņa samazināšanas apjoms (ne par daudz un ne par maz)
  • To nēsā atbilstoši lietotāja norādījumiem

  Ļoti trokšņainās vidēs dzirdes aizsarglīdzekļi var nodrošināt lietotājiem iespēju klausīties ērtākā līmenī, kas ir diezgan līdzīgi kā saulesbriļļu valkātāji var redzēt skaidrāk gaišā saulainā dienā.

 • Ja darba vietas troksnis sasniedz 85 dB(A) un vairāk, darbiniekiem saziņai ir jākliedz vienam uz otru. Bez dzirdes aizsarglīdzekļiem jūsu ausis nevar viegli apstrādāt kliedzienus un troksni, kā arī iespējas precīzi sadzirdēt sarunu ir samazinātas. Jūsu ausis ir burtiski pārslogotas ar skaņu. Rezultātā uz brīdi varat zaudēt dzirdi, radot problēmu.

  Tas ir tāpat kā doties uz pludmali bez saulesbrillēm. Jūsu acis ir pārslogotas ar gaismu, apgrūtinot skaidru saskatāmību.

 • Valkājot dzirdes aizsarglīdzekli, ļoti skaļas skaņas tiek samazinātas līdz ērtam līmenim. Šajā līmenī jūsu ausis spēj apstrādāt troksni, sarunu un svarīgas brīdinājuma skaņas normālāk ar mazākiem traucējumiem.

  Tas ir tāpat kā pludmalē valkāt saulesbrilles. Ēnotās lēcas samazina saules gaismu līdz līmenim, pie kura jūsu acis spēj apstrādāt redzamo ar mazākiem traucējumiem.

 • Tomēr augstas skaņas vājinājuma dzirdes aizsarglīdzekļu valkāšana zema trokšņa situācijās (piemēram, līdz 80 dBA) var radīt pārmērīgu aizsardzību un pasliktināt spēju sadzirdēt un komunicēt.

  Tas ir līdzīgi tumšu saulesbriļļu valkāšanai pēc saulrieta vai mākoņainā dienā. Ja gaisma ir ļoti zemā līmenī, saulesbriļļu valkāšana rada pārmērīgu aizsardzību un var apgrūtināt redzamību.

  Ar dzirdes aizsarglīdzekļiem ir jāatrod līdzsvars starp skaņas vājinājumu un situācijas apzināšanu — spēju sadzirdēt, kas notiek darba vietā. No līmeņa atkarīgie dzirdes aizsarglīdzekļi var palīdzēt darbiniekiem, kuri ziņo par grūtībām noteikt svarīgās skaņas un sazināties, kamēr valkā dzirdes aizsarglīdzekļus. Tiem, kuriem nepieciešams sazināties pa radio vai tālruni, dzirdes aizsarglīdzekļi tiek sapārotas ar bezvadu ierīcēm, kas garantē iespēju uzturēt saziņu un aizsardzību vienlaikus.


Dzirdes aizsardzības veidi

Ausīm

 • 3M vienreizlietojamie putuplasta ausu aizbāžņi
  Vienreizlietojamie poliuretāna ausu aizbāžņi

  Visplašāk izmantotais dzirdes aizsarglīdzekļa veids. Mīkstais putuplasts ir ievīts nelielā cilindrā, kas pēc tam tiek ievietots ausī.
   

  • Ērts: atbilst auss kanāla unikālajai formai
  • Pieņemama cena:  pāra zema cena
  • Efektīvs:  augsta trokšņa samazinājums, kad tiek valkāts pareizi
 • 3M iespraužamie ausu aizbāžņi
  Uzgaļa veida ausu aizbāžņi

  Mīksti poliuretāna uzgaļi ar elastīgu kātu. Poliuretāna uzgaļi nav jāvirpina pirms ievietošanas ausīs
   

  • Ērti lietojams: labi darbojas darbiniekiem, kuriem ir grūtības savirpināt un ievietot vienreizlietojamos poliuretāna ausu aizbāžņus
  • Parocīgs: var izmantot, ja rokas ir netīras vai tiek valkāti cimdi.
  • Ērts: mīkstais putuplasts atbilst auss kanāla unikālajai formai
 • 3M vairākkārt lietojamie ausu aizbāžņi
  Vairākkārt poliuretāna ausu aizbāžņi

  Mazgājami ausu aizbāžņi ar lokaniem, elastīgiem atlokiem, kas pievienoti kātam.
   

  • Mazāk atkritumu: var izmantot vairākas reizes
  • Rentabls: retāk jāmaina ar zemākām izmaksām ilgtermiņā
  • Parocīgs: var izmantot, ja rokas ir netīras vai tiek valkāti cimdi
  • Daudzpusīgs: materiāls neabsorbē mitrumu. Labi darbojas mitros apstākļos vai darbinieku smagas svīšanas gadījumos
  • Skaņas vājināšanas diapazons: produkti, kas aprīkoti ar caurlaidspējīgu akustisko filtru, garantē valkātājam iespēju sadzirdēt vairāk skaņu, kad situācijas apzināšana ir svarīga
 • 3M pielāgotas formas ausu aizbāžņi
  Pielāgotas formas ausu aizbāžņi

  Izturīgi, mīksta materiāla, pielāgoti valkātāja ausu unikālajai formai.
   

  • Mazāk atkritumu: var lietot vairākkārt ilgu laika periodu
  • Ērts: precīzi pielāgojas valkātāja ausīm, ja tie ir izgatavoti atbilstoši
  • Daudzpusīgs: trokšņu samazināšanu var pielāgot ražošanas procesa laikā, izmantojot konkrētus akustiskos filtrus

Bezvadu

 • 3M PELTOR trokšņu slāpējošās austiņas
  Aizsargaustiņas

  Plastmasas kausiņas, kas piestiprinātas galvas saitei, aizsedz ausis, slāpējot skaņu. Mīkstie spilventiņi piespiežas valkātāja galvas sānu daļai.
   

  • Ērti lietojams: vairums cilvēku iemācās tās pareizi lietot ar nelielu pielāgošanos
  • Parocīgs: ātri uzliekams un noņemams dzirdes aizsarglīdzeklis pēc nepieciešamības
  • Alternatīva ausu aizbāžņiem: daži cilvēki izvēlas nevalkāt ausu aizbāžņus vai nevar tos valkāt
 • 3M savienotie dzirdes aizsarglīdzekļi
  Ausu aizbāžņi ar stīpu

  Mīkstā poliuretāna vai elastīgos uzgaļus notur vieta elastīga stīpa.
   

  • Parocīgs: ātri uzliekams un noņemams dzirdes aizsarglīdzeklis pēc nepieciešamības. Laba izvēle cilvēkiem, kuriem jāieiet un jāiziet no trokšņainas zonas
  • Daudzpusīgs: plašs galvas stīpu un uzgaļu veidu piedāvājums
  • Vidēja skaņas vājināšana: ļauj valkātājam sadzirdēt vairāk skaņu, kad nav nepieciešama augsta skaņas vājināšana

Darbinieki ar dzirdes zaudējumu

Dažos gadījumos no līmeņa atkarīgie dzirdes aizsarglīdzekļi var palīdzēt darbiniekiem ar dzirdes zudumu labāk apzināt apkārtējo situāciju un palīdzēt tiem strādāt droši trokšņainā vidē, valkājot dzirdes aizsarglīdzekli.


Tālāk ir norādīti daži resursi, kuros var uzzināt vairāk par dzirdes aizsardzības iespējām darbiniekiem ar dzirdes zudumu.
 

 • SVARĪGA PIEZĪME. Šīs informācijas pamatā ir atlasītas pašreizējās valsts prasības. Citu valstu vai vietējās prasības var atšķirties. Vienmēr skatiet lietotāja norādījumus un ievērojiet valsts noteikumus. Šajā vietnē ir iekļauts vispārīgās informācijas pārskats, un uz to nedrīkst paļauties, pieņemot specifiskus lēmumus. Izlasot šo informāciju, netiek piešķirts sertifikāts darba drošības un veselības profesionalitātes jomā. Informācija ir spēkā publikācijas brīdī, un prasības nākotnē var atšķirties. Šo informāciju nedrīkst uzskatīt par absolūto gala variantu, jo saturs bieži vien tiek papildināts ar papildinformāciju un/vai skaidrojumiem. Ir jāievēro visi piemērojamie valsts likumi un noteikumi.

  Lai iegūtu papildinformāciju, sazinieties ar vietējo 3M biroju.